KIRJUTAJATE KOMMUUN

“Vanaemalt, tervitustega” (Rents)

Posted in Vanaemalt tervitustega by Rents on mai 26, 2011

Tasa-tasa, käis võti lukuaugus. Diana, kes tuli öisest vahetusest, lausa tuikus suurest väsimusest. Lapsed olid juba koolis, nii et tema võis nüüd lõunani magada, enne kui õhtusöögi valmistamise pärast muretsema pidi hakkama. Kuid juba koridoris tervitas teda peatäit välja magava mehe vägev norskamine – mehe, kelle tööpäev teoreetiliselt juba tund aega tagasi pihta oli hakanud.

Diana ohkas väsinult. Ühe töökoha oli Teet juba joomise pärast kaotanud ja naine palus taevast, et järgmisega sama ei juhtuks. Praegu jõi mees vähemalt oma palgaraha maha, mitte ei viinud salaja naise ehteid pandimajja. Mitte et neid palju järel oleks olnud, vanaema ilusamad prossid olid kõik ammu omadele radadele läinud. Tänu taevale, et need ebameeldivad mälestused juba tuhmuma hakkasid. Kuigi mine võta kinni, kust ta seekord raha sai, palgapäevani oli veel terve nädal.

Diana pani vaikselt öösärgi selga ja tahtis mehe kõrvale pugeda – aga see oli ristseliti ja lisaks ka niisama risti üle voodi ning keeldus end liigutamast. Kui naine teda nügida üritas, hakkas mees läbi une jõrisema ja käte-jalgadega vehkima, nii et nõrgem oma plaanist loobuma oli sunnitud. Tundus, et tuleb jälle poja voodisse ronida.

Kaua istus ta köögis laua taga ja mõtles oma elu ja valede valikute peale, samas kui mees nende ühises abieluvoodis õiglase und magas. Selle kinkis neile vanaema, kui Diana esimese lapsega maha oli saanud, naljatades, et pereinimestel on ikka korralikku voodit vaja. Siis ta veel ei teadnud, et lapselapse mees vahel kõva käega on, aga vist aimas midagi, igatahes ta kirjad läksid järjest reipamaks ja korra jutustas ta nagu muuseas sellest, et tema pidi kaks meest ära proovima, enne kui kolmandaga õnne leidis. Vanaema ei löönud üldse millegi ees risti ette, elas oma elupäevade lõpuni reipalt ja tegi veel päev enne surma veini, moosi ja hoidiseid, pani lastele ja lastelastele sildid peale ning suri öösel rahulikult, une pealt, oma hilises eas leitud armastatu kõrval.

Mida vanaema tema asemel teeks? Diana tõusis püsti ja läks värisevil jalgel köögikapi juurde, mille taganurgas ta viimaseid vanaemast jäänud esemeid hoidis. Salaja, häbenedes seda, et ta nüüdki, veel mitu aastat hiljem, tema järele igatseb ja mälestustest tuge otsib, tegi ta ukse lahti.

Kapi sisu oli segi paisatud. Kellegi kiirustav käsi oli midagi otsides moosipurgi katki teinud, moos oli valgunud vanaema fotode peale, nii et pildid olid mustjast vedelikust läbi imbunud. Kõige otsa oli hooletult visatud vanaema viimase kirsiveini kork ja lipik, mis selle külge seotud oli. “Vanaemalt, tervitustega. Et te päevis õnne oleks.”

Tagged with:

4 kommentaari

Subscribe to comments with RSS.

 1. Rattus said, on mai 26, 2011 at 4:19 p.l.

  Kurb lugu.
  Et kas nüüd tuleb pööre?
  Ja miks Sa pidid vanaema pildid ära rikkuma? Miks???
  Nuuks 😦

 2. kaamos said, on mai 26, 2011 at 5:04 p.l.

  Kummaline, et ka mina mõtlesin kõigepealt pöörde peale.
  See on ju alati üksainus sulg, mis kaameli selgroo pooleks kaksab.

  Kurb lugu.
  Oleks kohe väga kurb, kui poleks lootust pöördele.

 3. werewolf24 said, on mai 27, 2011 at 11:31 p.l.

  See on teema, mis ajab mind alati endast välja. Tahaks karjuda:” Naised, kus on teie väärikus!” kuid samas mõistan väga hästi, miks sellised naised oma meeste juurest ära ei lähe. Ja usun, et selles loos pööret ei tule. Mitte veel. Vanaema rikutud pildid ei ole piisav põhjus pöördeks.
  Aga muidu jutt on hea, usutav ja hästi kirjutatud. Ja hea oli lugeda, et keegi veel kirjutab peale tavaliste osavõttjate 😀

 4. irwhammas said, on mai 29, 2011 at 7:48 p.l.

  Mõtlemapanev lugu. Nagu elust enesest.
  Minu mõte jäi nagu paranoia küüsi pidama – äkki oli kirsiveinis unerohi, või õigemini mürk, mis norskaja unes vaikselt haua poole viib.
  🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: